İçerik pazarlaması konusunda yanıltılıyor musunuz? Günümüz dijital pazarlamasında en çok konuşulan konu bu değil mi?

Tabii ki sebepsiz değil. Pazarlamacıların %72’si, konuyla ilgili içeriğin en önemli SEO stratejileri olduğunu söylüyor..

Asıl soru, içerik pazarlamasını siz nasıl kullanmalısınız?

Aşağıda, 2019 içerik pazarlamısındaki dikkat etmeniz gereken 5 içerik pazarlama trendinden bahsedeceğiz.

Daha az click-bait (yemleme)

İnsanların içeriğinizi görmesini sağlamak, internet pazarlamasındaki en zor iştir. Bu zorluk, pazarlamacıların, insanları makalelerini okumaya teşvik eden clickbait başlıklarını çoğalttı.

Fakat tüketiciler artık daha uyanıklar, Sansasyonel başlıklar yerine aradıkları içeriği okumak istiyorlar.

İçerik oluşturucular, artık insanların okumak istedikleri daha kaliteli içerikleri oluşturmak zorundalar. Tüketicileri web sitelerine geri getirecek ve onların güvenlerini kazanmanın yollarından biri artık zengin ve kaliteli içeriktir.

Sesli arama

Yapay zekanın son yıllarda hızla gelişmeye devam etmesi, sesli aramaları daha başarılı kılmaya başladı. Sonuç olarak, artık sesli aramalar çok daha fazla kullanılıyor.

Bu değişiklik, içerik pazarlamacılarının sesli SEO için optimizasyona başlaması gerektiği anlamına geliyor.

İnsanlar sesli sorduklarında, yazılı sorduklarından daha farklı kelimeler kullanmaktalar. Bunun sonucunda anahtar kelimelerin değişmeye başladığını görüyoruz.

Alternatif formatların çoğalması

Yazı ve makaleler uzun süre internete hakim oldu. Artık bu da değişiyor.

Özellikle videolar her zamankinden daha fazla hit alıyor. İnsanların% 45′i günde bir saatten fazla video izliyor. Bu sayı gün geçtikçe de artmaya devam ediyor.

Bu trend devam ettikçe, içerik pazarlamacıların hedef kitlelerine ulaşmak için alternatif içerik formatlarını kullanmaya başlaması gerektiriyor.

Videolar ile birlikte, ses ve Infogrfik içerikte de bir artış bekliyoruz.

Marka Oluşturma

Her şeye hâkim olan büyük markaların özelikle internette piyasalara hükmetme devri de artık kapanıyor. Herhangibir kişinin, internette mağaza açıp satışa başlaması artık çok kolay.

Peki tüketiciler neden bu küçük dükkanlardan satın alsın ki?

İşte anahtar markanın hikayesinin anlatımı.

İnsanlar iyi hikayeleri çok sever. Bulacağınız ilgi çekici güzel bir hikaye ile, takipçilerinizle derin bağlantılar kurmanız çok kolaydır. Güzel hikayeniz olduğunda ve bunu doğru anlattığınızda istediğiniz pazarda rahatlıkla rekabet edebilirsiniz.

Verilere Dayalı Kararlar

Bir içerik fikrinin işe yarayıp yaramıyacağını hiç merak ettiniz mi? İyi haber, günümüzde büyük veritabanları ile bu cevabı çok daha iyi tahmin edebileceğinizdir.

İnternette her zamankinden çok daha fazla veri var. Bu verilerle, trendlere bakabilir, doğru tahminler yapabilir ve tahminlerimizin performansını da ölçebiliriz.

Bu değişiklik piyasanın artık daha fazla veriye dayalı kararlara yönleneceğini gösteriyor.

2019’da Bu İçerik Pazarlama Trendlerini İzleyin


İçerik geçmişte bu kadar önemli değildi. Web siteleri, kısa içerikler ile ve, bunlara ekledikleri bağlantılarla (link) Google’dan yeterince fazla trafik alabiliyorlardı.

Artık işler değişti ve Google daha zeki olduğu için, artık bunu yapmak mümkün değil. Trafik çekecek kaliteli içerikler oluşturmak için 2019’daki bu içerik pazarlama trendlerine dikkat edin.

Şu anda içeriğinizle aldığınız trafiği paraya dönüştürmenin yollarını mı arıyorsunuz? Bununla ilgili makaleleri hazırlamaktayız.